neděle 7. prosince 2014

Dávejte si pozor, co komu píšete!


Vlastně jsem o existenci téhle tenoučké novely neměla vůbec potuchy. Jen jsem tak procházela v knihovně mezi regály, když jsem ji zahlédla mezi těmi tlustými svazky. A právě tou svojí "malostí" mě zaujala.

Příběh se rozvíjí jen velmi pozvolna a začíná jako přátelská a milá korespondence mezi dvěma přáteli německého původu - jeden žije a podniká v Americe, druhý se rozhodl Ameriku po letech opustit a vybudovat si kariéru ve své domovině.

Spolu se změnou společenských poměrů a politickým vývojem v Německu můžeme sledovat i vývoj hlavních aktérů a posun v jejich postojích a vzájemných vztazích. Jejich blízké přátelství, stvrzené i obchodním partnerstvím, získává nevratné trhliny, když v Německu žijící a ze začátku proamericky orientovaný Martin propadá síle ideologie, až je nakonec pro svoje vyhraněné názory přítelem Maxem stržen až na pokraj zoufalství. Maxovi přitom stačilo jen pár vhodně (či nevhodně) zvolených slov, aby zcela změnil život svého přítele i jeho rodiny.

Autorce se podařilo velice podmanivým způsobem na těch pár stránkách ukázat, jak silně na lidi působila ideologie té doby a co byli schopni obětovat, aby se jí přizpůsobili.

Adresát neznámý je opravdu velmi sugestivní příběh, který přečtete velice rychle, doslova během několika minut. Po dočtení ale budete jen lapat po dechu a kroutit hlavou.
Já si musela poslední stránky přečíst několikrát, protože jsem tomu prostě nemohla uvěřit.

A pokud na čtení nemáte moc času a dáváte přednost poslechu, můžete ji "přelouskat" i jako audioknihu, kterou v nezkrácené verzi namluvila jedinečná dvojice Marek Eben a Ivan Trojan. (Tympanum, 2009)

Moje hodnocení:
Na malém prostoru hodně muziky. Tohle je krásný důkaz toho, že skvělá kniha s napínavým příběhem a strhujícím koncem nemusí mít stovky stran. Proto tedy:

                                                                           5* / 5

Údaje o knize: 

Název:                        Adresát neznámý
Originální název:      Address Unknown
Autor:                        Kressmann Taylor
Rok vydání:               2004, Academia
Počet stran:               64
Hodnocení GR:         4,19 / 5


Vypůjčeno v Knihovně Jiřího Mahena v Brně

Oficiální anotace:
Autorka ve své próze otevírá působivý a šokující příběh. Ač je neobyčejně dramatický, před čtenářem se vynořuje nepřímo - prostřednictvím dopisů, které si vyměňují dva přátelé. Dopis po dopise sledujeme přerod jednoho z hrdinů, obchodníka s uměním a liberála amerického typu, v nadšeného nacistu. Silný námět, neobvyklá forma a dokonalá pointa. 

Již první uveřejnění v americkém časopise Story v září 1938 vyvolalo menší senzaci. Dnes se toto drobné dílko ve světě dožívá zasloužené renesance a nového úspěchu. Bestseller v nejlepším slova smyslu přeložený do šestnácti jazyků. 
Příběh byl v roce 1944 zfilmován, scénář napsala sama autorka a film získal Oscara.

Žádné komentáře:

Okomentovat