neděle 11. ledna 2015

2015 - Knižní novinky 1. a 2. týden a co nás čeká během roku?

Vítejte u prvních novinek roku 2015! 

Po nejhezčích svátcích roku se nakladatelé teprve nadechují před pořádnou dávkou nových publikací, které pro nás v následujícím roce chystají. Ale i přesto pro Vás máme několik knih, které v minulých dnech vyšly.
   

V šestém (a závěrečném) dílu Město nebeského ohně ze série Nástroje smrti musí Clary bojovat proti největšímu zlu, s jakým se kdy setkala. Se svým vlastním bratrem. Podaří se jí s přáteli porazit zlo dřív, než válka zničí celý svět, přestože je jejich boj dovede až na místa, odkud se nikdo živý dosud nevrátil? 

Detektivka z pera Monse Kallentofta Vodní andělé je další příběh inspektorky Malin Forsové. Tentokrát má vyšetřit brutální vraždu mladého manželského páru a zmizení jejich malé adoptované dcerky Elly. Podaří se ji ale nalézt živou? A proč vlastně zmizela? Samotná Malin musí přemoci své vlastní démony. Nesmí se vzdát. Musí Ellu najít dřív, než bude pozdě.

Rosie a Alex jsou přáteli už od dětství. Když přijde čas na rozhodnutí, na jakou univerzitu by se měli přihlásit, začnou spřádat plány, jak to zařídit, aby si byli i nadále co nejblíže. Když ale Rosie zjistí, že otěhotněla s klukem, se kterým chodila jen chvíli, všechny jejich plány rázem končí. Každý z nich se ocitne na jiné straně Atlantického oceánu, což jim ale nebrání v tom, aby byli i nadále v kontaktu. Pak ale Rosie a Alex zjistí, že ten bláznivý osud s nimi ještě neskončil. Kniha S láskou, Rosie se stala také předlohou úspěšného filmu.

V současné době jsou stále více slyšet názory, že čteme stále méně, děti nečtou vůbec, a že úroveň literatury upadá. Jaká je ale skutečně naše čtenářská kultura? Opravdu je to se čtenářskými návyky napříč společností tak špatné? Publikace Překnížkováno vznikla na základě výsledků průzkumu Národní knihovny a AV ČR a odpovídá na otázky, které se čtení v České republice týkají. Možná se i dozvíme, že to vlastně není zase tak špatné, jak si myslíme.

A teď se pojďme podívat na tituly, které by měly v následujících měsících teprve vyjít a určitě by neměly ujít vaší pozornosti.
Hned na únor se chystá vydání další knihy J. K. Rowlingové, kterou napsala pod pseudonymem Robert Galbraith. Hedvábník je dalším případem detektiva Cormorana Stika.
Chystá se na nás také Pátá žena Henninga Mankella, Platanová alej Johna Grishama nebo Bezbarvý Haruki Murakamiho. 
Nesmíme zapomenout ani na Joa Nesbøho a již desáté pokračování příběhů s Harrym Holem s názvem Policie. Na pultech knihkupectví by se mělo objevit už v březnu.
Z pozůstalosti J. R. R. Tolkiena vyjde původně nedokončený Artušův pád, který nyní dokončil Christopher Tolkien.
G. R. R. Martin si s vydáním šestého dílu Písně ledu a ohně sice dává načas, ale i tak se velmi činí. V roce 2015 mu vyjde sbírka sci-fi povídek Divoké karty.

A protože se nám od 1.1.2015 snížila daň na knihy na 10 %, můžeme se těšit i na to, že si oblíbené a očekávané tituly koupíme o něco levněji.

1 komentář:

  1. Najviac ma zaujalo S láskou Rosie, ale to asi preto, že kamarátka na tom bola v kine :D

    Inak ak máš rada knihy, tu je jedna súťaž: http://janeismystery.blogspot.sk/2015/04/knizny-kviz-sutaz.html

    OdpovědětVymazat