pondělí 5. ledna 2015

Vše, co jste si kdy mysleli, ale báli jste se to říct nahlasVšichni jistě aspoň z doslechu znáte pořad Top Gear a jeho "stvořitele" Jeremyho Clarksona. Tenhle milovník rychlosti, benzínový šílenec a blázen snad do všeho, co má motor, čtyři kola a volant taky pravidelně přispívá do několika britských periodik. Jedním z nich je i časopis Top Gear. Ten, stejně jako TV pořad, po kterém je časopis pojmenovaný, vlastní britská BBC a už nějakou dobu vychází i v České republice. Jeremy Clarkson do něj spolu se svými kolegy z televize pravidelně přispívá a je také autorem úvodníků.

A právě z nich je kniha Léta s Top Gear složena.

Nečekejte ale žádný příval historek z natáčení. O tom tahle kniha není, i když několik narážek na pořad obsahuje. Jeremy se prostě rozhodl, že vybere ty nejlepší ze svých sloupků, které napsal za osmnáct let fungování časopisu (mezi lety 1993 a 2011). Čtenářům se tak nabízí úžasný výlet do mysli muže, který má údajně tu nejlepší práci na světě. A že se nevyznáte v autech a pojmy jako točivý moment nebo "vé dvanáctka" jsou vám španělskou vesnicí? Nevadí. Možná to bude znít zvláštně, ale ani o tomhle ty úvodníky nejsou. Jistě, všechny bez výjimky se točí okolo aut, motorů, řízení a podobných věcí. Ale ve všech je vidět tolik nadšení, tolik britského, břitkého a po všech stránkách nekorektního humoru, že je vám vlastně jedno, že nevíte, co znamená "TVR".
Jeremymu se do těch krátkých příspěvků podařilo shrnout mnohé. Nejen, že můžeme být svědky jeho cestování po celém světě, užijeme si i obrovské množství jeho postojů a názorů, které se dost často dají nazvat kontroverzními, netaktními nebo nekorektními. Netají se svou kritikou politiků a systému jako takového, a už vůbec se nebojí dělat věci po svém, všem nesmyslným nařízeným navzdory. A právě v tom tkví kouzlo téhle knihy - všechno, co my si jen myslíme, on řekne klidně nahlas a pak prostě jde a udělá to. A přidá k tomu notnou dávkou humoru, ironie a sarkasmu.

Jeremy a zdraví:
"Protože je mi čtyřicet tři let, orgány mého těla, které ještě včera dokonale fungovaly, už dnes fungovat přestávají. Prostě se přes noc pokazí. Naposledy mi odešla levá půlka zadku, která zničehonic začala připomínat kus dřeva."

Jeremy a jeho opatření zabraňující haváriím letadel:

"Faktem je, že za osmdesáti procenty havárií letadel stojí chyba pilota. Tím nejlepší opatřením pro zvýšení bezpečnosti by tedy bylo zbavit se lidí v kokpitu."

Něco pro knihomoly za volantem:
"Potřebujeme automatické parkování. Potřebujeme systém, který nám umožní zastavit, zmáčknout tlačítko, začíst se do knihy a počkat, až auto zaparkuje."

A jeden trošku delší úryvek, aby nepřišli zkrátka ani milovníci "historek z natáčení":
"...(při natáčení)... V létě posedáváme na trávě, rozhlížíme se po letišti, ze kterého za druhé světové vzlétaly a zase přistávaly stíhačky, a představujeme si, že jsme členové RAF a čekáme na signál k útoku.

Většinou přijde kolem 14:30, kdy dovnitř naženou obecenstvo a zavřou vrata. Zhruba ve 14:28 přiletí k pojízdné šatně pták a posere Jamese. Nebo si James uvědomí, že má hlad a nutně potřebuje ještě jeden chod, případně, že musí na velkou. Takže ve chvíli, kdy pronáším: "Uvítejte, prosím, Jamese Maye," je většinou na cestě k záchodkům, vyzbrojen deníkem Daily Telegraph.
V současné době máme na čekačce na lístky na natáčení Top Gear 190 000 lidí. A protože do studia se vejde maximálně 500 lidí najednou, trvalo by 19 let, než by se dostalo na každého. Je nám tedy jasné, že se jedná o velkou událost, a proto děláme pauzu na čaj, během které spolu s Richardem a Jamesem zapózujeme, aby si nás lidi mohli vyfotit na své mobily. James je z toho trochu paf, částečně proto, že telefonům s foťákem nerozumí, ale hlavně z toho důvodu, že mu hlava nebere, proč by měl kdokoli chtít fotku člověka, který většinu dne prosedí na záchodě."


      (Aniž bych se o to snažila, podařilo se mi najít úryvek, ve kterém je také zmínka o Škodě Superb)

Přestože jsem Léta s Top Gear četla jako e-book, musím říct, že je i pěkně graficky zpracovaný. Jednotlivé úvodníky jsou seřazeny časově po letech. Každý rok je přitom uveden krátkým shrnutím toho, co bylo v té době "in" v oblasti hudby a filmu a jaké bylo auto roku, takže si čtenáři můžou i zavzpomínat. Například v roce 1993, kterým kniha začíná, byl autem roku zvolen Nissan Micra a nejúspěšnějším filmem byl Jurský Park. No vážně, opravdu mu je letos už celých 22 let. V mém případě tohle roční shrnutí znamenalo taky dost nepříjemný poznatek - že jsem totiž s přibývajícími roky v knize vůbec nevěděla, o jakou hudbu se jedná, a filmy jsem komentovala slovy "Jo, tak tohle jsem taky neviděla".

Je to taky vhodná kniha na cesty MHD. Jednotlivé úvodníky jsou kratičké, a tedy na kratší cesty jak dělané. Nemusíte se bát, že budete muset vystoupit zrovna v okamžiku, kdy to bude nejnapínavější. Já už teď například neříkám, že mi cesta do práce trvá 10 minut, ale že mi trvá celkem dva úvodníky.

Moje hodnocení:
Objektivně musím říct, že ač mě kniha nadchla, rozhodně nedosahuje kvalit té nejlepší beletrie. Na plný počet pěti hvězd tím pádem nedosáhne. Určitě po ní ale sáhnu znovu, protože jsem se u ní skvěle bavila.  Proto tedy:
                                                                           3,5* / 5Údaje o knize: 
Název:                            Léta s Top Gear
Originální název:          
The Top Gear Years
Autor:                            Jeremy Clarkson
Překladatel:                   Marko a Hana Haulišovi
Rok vydání:                   2014, Argo
Počet stran:                   364
Hodnocení GR:             3,66 / 5
Zakoupeno jako e-book na kosmas.cz

Oficiální anotace:
Jeremy Clarkson jako novinář začínal v místním listu Rotherham Advertiser a později psal pro Lincolnshire Life nebo Sun a Sunday Times. Dnes je autorem a spolu s Jamesem Mayem a Richardem Hammondem moderátorem televizního pořadu BBC Top Gear, jehož nová a nová pokračování pravidelně sledují miliony lidí po celém světě. O Clarksonovi se říká, že je nějvětší osobností britské televize. Měří 196 cm.

V knize Léta s Top Gear se nám dostává potěšení číst špičkovou novinařinu a osobité názory na nejrůznější automobily a automobilový průmysl, ale nejen to; také se nám tu otevírá „svět podle Clarksona“, ostrov vtipu, ironie a střízlivého občanského myšlení, stavícího do nelichotivého světla svět evropských zákazů a příkazů, všeobecného opatrnictví a politické korektnosti. Kniha obsahuje výbor autorových sloupků, vycházejícíh mezi lety 1993 a 2011 v prestižním automobilovém časopise Top Gear.


2 komentáře: