neděle 25. října 2015

Knižní novinky 2015 - 43. týden


Další týden uběhl a nakladatelství pro nás mají další pořádnou dávku nových knih. Tohle jsou opět jen některé z nich.
Více jich najdete zde: 
Knižní novinky 2015 - 43. týdenCassandra Clare přichází s novou sérií Pekelné Stroje. V první části Mechanický anděl přijíždí Tessa Gray do Londýna roku 1878, ale je téměř ihned nucena sestoupit do podsvětí, aby zjistila, kam zmizel její bratr. Sama se pak ale ocitá ve smrtelném nebezpečí, když se spolu s lovci stínů Willem a Jemem dostanou na stopu organizace upírů, démonů a čarodějů, kteří jsou vybaveni nebezpečnými mechanickými bytostmi. Ale nic není ztraceno. V době, kdy lovci stínů zřídkakdy vyhrají boj s temnotou, může i jedna bitva navždy změnit historii.
Na jaře jsme se v Písni krve seznámili s Vélinem Al Sornou a jeho bratry. Všichni zabíjeli ve jménu svého krále v bezpočtu bitev. Nyní je ale Vélin sám a po dlouhých pěti letech ve vězení se vrací do své rodné země, kde ho rozhodně nečeká vřelé přivítání. Už jako Pán věže se usadí v severních končinách země. Ale těm, kteří jsou obdarováni písní krve, není souzeno žít klidný život. V jeho písni sílí zcela nová melodie a Vélin musí znovu dělat věci, které chtěl jednou pro vždy zapomenout. Protože pravda vůbec není taková, jak se na první pohled zdá, a k říši se blíží nebezpečná mocná síla. 
Už za dva měsíce tu budeme mít Vánoce. Ale už teď si můžete přečíst 
Sněží, sněží... - tři vánoční příběhy, které napsali John Green, Lauren Myracle a Maureen Johnson. Jedno malé městečko se po štědrovečerní vánici promění v takové malé nebe na zemi. Co když cesta k opravdové lásce začíná ranní směnou ve Starbucks? Jak může dopadnout nákup vaflí, když se do obchodu musíte dostat přes sníh vysoký 4 stopy? Nechme se překvapit.
Především pro dívky je tu Bianca, nebo chcete-li 
Otka - Ošklivá tlustá kamarádka. Bianca ve škole nepatří mezi nejoblíbenější dívky, a když jí nejhezčí kluk a škole lichotí, pochopí, že to vlastně nemyslí vážně. Navíc ho Bianca přímo nenávidí. Ale copak je Wesley Rush opravdu tak zlý? Opravdu ho Bianca nemá ráda? Co když je to přesně naopak?

Znovu se vrací i Carl Mørck a oddělení Q v už šestém dílu 
Nesmírný. Spolu se vrací ke starému případu, při kterém zemřela mladá dívka. Musí čelit chladnokrevně uvažujícímu protivníkovi, který rozhodně nedopustí, aby ho kdokoli odhalil. Oddělení Q tentokrát čelí hrozbě, která ho může dokonce i zničit.

Peter May má pro nás novou detektivku s hlavním hrdinou Simem Mackenziem, pro kterého 
Ostrov Entry znamená novou životní šanci, přestože tam jede vyšetřovat smrt jeho nejbohatšího obyvatele.
George R. R. Martin a Gardner Dozois sestavili antologii 21 povídek, jejichž hlavními hrdinkami jsou 
Nebezpečné ženy. Jedna z povídek vyprání dokonce i o tanci draků, který se odehrával v Západozemí několik století před začátkem Hry o trůny. Určitě je na co se těšit, protože tato kniha získala World Fantasy Award 2014 za nejlepší antologii.


Dívka, již jsi tu zanechal, vypráví i Sophii, která riskuje vše, na čem jí záleží, aby zachránila obraz, který jí namaloval její manžel, než odešel v roce 1916 do války. O sto let později dostane Liv Halstonová tento obraz darem, a když zjistí, že má obrovskou cenu, musí bojovat o to, co je správné.

Pokud máte rádi tvorbu Michala Viewegha, pak by vás mohl potěšit Biomanžel.

sobota 24. října 2015

Dračice - recenzePůvodně jsem ani neměla v plánu o téhle knize psát. Tedy doslova jsem si po pár přečtených stránkách řekla: "Tak tohle se mi na blogu neobjeví ani náhodou!" No jo, jenže...

...to bylo tak, že jsem si koupila Knihobita. No a jednou mi kromě hlavní knihy (kterou byli Lovci od Františka Kotlety), přišla ještě jedna malá knížečka. Opravdu malá, nevýrazná, s krásnou kresbou na lesklé obálce, která ale jinak vypadala docela fádně. Od českých autorů Jany Vybíralové a Jana Hlávky. I samotný její název - Dračice - není bůhvíjak výrazný. Tedy tím myslím jak na obálce, tak ve svém významu.
No ale jak se říká, darovanému koni na zuby nehleď. Do MHD je ta knížečka naprosto dokonalá. Takže jsem to tedy zkusila, dala jsem jí šanci a vůbec nic jsem od ní nečekala. A jak už to tak bývá, čím míň čekáte, tím víc dostanete.

neděle 18. října 2015

Knižní novinky 2015 - 42. týden


Tento týden se roztrhl pytel se samými úžasnými knihami. Určitě jste zaregistrovali, že 15.10.2015 proběhl další Velký knižní čtvrtek, který přinesl hned 16 nových a velmi očekávaných titulů.

Mezi ně patří i Syn. Jo Nesbo nám přináší nový samostatný román s hlavním hrdinou Sonnym, který tráví dlouhé roky ve vězení. Ale říká se, že jen odpykává tresty jiným výměnou za pravidelnou dodávku drog - a vězňů, kteří mu svěřují svá tajemství. Až jednou si vyslechne zvláštní zpověď, která ho vrhne přímo do centra jedné z největších korupčních afér v Oslu. Co všechno je Sonny schopný udělat, když zjistí, že ho všichni okolo něj zahnali do kouta?Urbo Kune je název nového románu Miloše Urbana, ale i velkého mezinárodního projektu umělců či architektů, kteří společně vytvořili unikátní návrh zcela soběstačného hlavního města spojené Evropy, jehož nákresy román doplňují. Hlavní hrdina Mikuláš Jelen opustil svoji práci v antikvariátu a přichází do úžasného Urbo Kune s velkým očekáváním. Postupem času ale zjišťuje, že město má i svoji stinnou stránku, o které nemá nikdo ani tušení. A on sám hraje v budoucnosti města roli, kterou musí odhalit dřív, než bude pozdě.
Ani Sergej Lukjaněnko nezahálí. Jeho knihy Tance na sněhu a Genom, které na sebe navazují, vypráví o životě ve vzdálené budoucnosti. V první z nich se mladý chlapec Tikkirej vydává do vesmíru hledat lepší život, protože mu hrozí, že o něj na svojí rodné planetě přijde. Nakonec zjistí, že v osudu lidstva sehraje mnohem větší roli, než si myslel. V Genomu už ale lidstvo postoupilo dál. Svět se hemží klony slavných osobností. Jedním z nich je i Alex Romanov, klon slavného Sherlocka Holmese, který musí vyřešit vraždu princezny dřív, než vypukne válka.
Emmeline žije ve světě, kde panují jasná a přísná pravidla. Nemůžeš milovat, nemůžeš odejít. Osada, ve které společenství žije, je obehnaná zdí, za kterou číhá strašlivé nebezpečí. Ke všemu se blíží každoroční Smrtná zima. Celý Emmelinin život je daný. Vdá se za člověka, kterého nemiluje... nebo začne naslouchat zpěvu okolních hvozdů a poruší základní pravidlo osady.
Už čtvrtým dílem 
Klíče království pokračuje úspěšná série Zámek a klíč Joe Hilla a Gabriela Rodrigueze a Chris Priestley vydal další strašidelné povídky pro mládež v knize Příšerné příběhy vánoční.

Pokud jste si oblíbili Destrukční deník, má pro vás Keri Smith další várku "ničení" v deníku Čurbes.

Dalšími knihami, které v minulém týdnu vyšly a mohly by vás zajímat, jsou například Steve Jobs: Zrození vizionářeĎábelská jízdaČeský krtek v CIA nebo pro dámy Láska s chutí makronky. A pro čtenáře drsných detektivek je tu poněkud neobvyklý detektiv Zack
.


                      

                  
      


pátek 16. října 2015

Opožděná narozeninová chvástačka

Je to sice už dva měsíce, co jsem měla narozeniny, ke kterým jsem dostala spoustu knih, ale bohužel jsem se k napsání článku dostala až teď. Nevadí, pořád lepší napsat článek pozdě, než vůbec.

Máme v práci takový zvyk, že když má někdo narozeniny, složí se celé oddělení na nějaký dárek, který by kolegu potěšil. Jde jen o to vědět, jaké má kolega záliby a co by opravdu ocenil, což je někdy oříšek, ale to je teď jedno :-)

Každopádně když jsem měla v srpnu narozeniny, dostala jsem od kolegů poukázku na nákup v Knihách Dobrovský v hodnotě 500,- Kč a další tři kupóny s 15% slevou na nákup. Spolu s další poukázkou na 300, kterou jsem už ale nedostala od kolegů, to vystačilo na opravdu pořádný nákup! No není to paráda? Je, samozřejmě, že je!

Ale musela jsem si všechno pořádně rozmyslet. Na seznamu k přečtení mám několik set knih, ale které z nich vybrat? O některých vím, že je nemusím vyloženě mít doma, postačí mi si je půjčit v knihovně nebo od kamarádů. Další jsou jen pokračování sérií, od kterých první díly taky nemám, tak proč si teď kupovat třeba až druhý nebo třetí díl? Opět postačí knihovna nebo e-book. Nějaké autory jsem vůbec neznala a nechtěla jsem riskovat, že se mi nebudou líbit. No, tak to nakonec vypadalo, že nevyberu nic. Navíc jsem věděla, že mi určitě jedna kamarádka dá nějakou knihu taky jako dárek. Jenomže jakou?

Takže úkol zněl jasně:
1. Vybrat knihy v takové hodnotě, abych na ně mohla uplatnit všechny kupóny, a celý výběr navíc rozdělit do 3 nákupů.
2. Vybrat knihy s dobrým hodnocením, abych měla co největší jistotu, že to budou opravdu skvostné kousky, u kterých nebudu nikdy litovat toho, že jsem si je pořídila.
3. Při výběru vynechat knihy, které by mi snad kamarádka mohla dát.

A co že jsem si to nakonec vybrala? A proč zrovna tyhle?
Tady jsou všechny:


1. Strach moudrého muže (Patrick Rothfuss)
Po pravdě, mám už doma první díl Jméno větru a chtěla jsem doplnit sérii. I když jsem s prvním dílem ještě ani nezačala. Ano, nezačala, ale koupila jsem si další díl, správně!

2. Pýthiiny rady (Erik Axl Sund)
Taky pokračování série, tentokrát mám ale předchozí díly už v knihovně a přečtené! A protože se mi líbily, nemohl ani tento díl chybět.

3. MemoRandom (Anders de la Motte)
Předchozí série Game mě naprosto dostala. A zrovna když jsem ji dočetla a začala zjišťovat, jestli de la Motte nenapsal ještě něco, vyšlo u nás MemoRandom. Už jsem ho i přečetla a možná sepíšu i "něcojakorecenzi".

4. Pán ledové zahrady (Jarosław Grzędowicz)
Tuhle knihu jsem měla vyhlédnutou už dlouho, chodila jsem kolem ní v knihkupectvích už tolikrát, že bych to ani nespočítala. Úplně mě dostává ta obálka, je opravdu úžasná. A samozřejmě mě zajímalo to tolik vychvalované spojeni sci-fi a fantasy. A tentokrát jsem ji už prostě koupila.

5. Na hraně (Richard Hammond)
Po Jeremym Clarksonovi jsem už dlouhou dobu byla zvědavá na knihy jeho kamaráda a spolukomentátora Top Gearu Richarda Hammonda. A neprohloupila jsem. Asi taky sepíšu recenzi, protože tahle kniha si to opravdu zaslouží.
6. Prvních patnáct životů Harryho Augusta (Claire North)
Jediná kniha, u které jsem absolutně nevěděla, co od ní mám čekat. Neznám ani autorku, prostě tohle bude velké překvapení.

Kromě první a poslední už je mám i přečtené. Teda Pýthiiny rady mám teprve rozečtené, ale už to nebude dlouho trvat! :-)
neděle 11. října 2015

Knižní novinky 2015 - 41. týden


Po dlouhé době se na tento blog vrací i knižní novinky. Vybrala jsem ty, které by mohly čtenáře obecně asi nejvíc zajímat, tak snad jsem se aspoň trošku trefila.

Nehoda není jen nervy drásající thriller Chrise Pavoneho. Je to i rukopis neznámého autora, který má tu moc změnit svět. Jakmile začne svůj nebezpečný pochod napříč nakladatelstvími, mění životy všech, kdo si jej přečtou, i těch, o kterých se v něm píše. O mocných lidech, politicích nebo agentech CIA a jejich tajemstvích, která nikdy neměla být odhalena. A sám autor je zatím ukrytý v bezpečí a z dálky sleduje, co jeho rukopis ve světě způsobí.Londýnský psychiatr Joseph O’Loughlin má téměř vše, po čem by v životě mohl toužit. Má skvělou kariéru, milující rodinu, co víc by mohl chtít? Vše se začne hroutit v okamžiku, kdy musí čelit kruté budoucnosti v podobě Parkinsonovy choroby. A když je policií přizván k vyšetřování brutální vraždy někoho, koho kdysi znal, udělá něco, čeho bude možná litovat. Zalže, čímž se sám ocitne V podezření. Zachycen do svých vlastních plánů a spletitých lží, musí ochránit svoji rodinu a sám vypátrat vraha dřív, než bude pozdě.Co přiměje člověka, aby se po několika desetiletích v manželství rozhodl pro rozvod? V románu Vypadni z mýho života! autorka Marta Davouze vzpomíná na okolnosti, které ji přiměly právě k takovému rozhodnutí. Od dětství se dostává až k dívčím romantickým představám, které se jí nakonec i splnily, i když si na ně musela dlouho počkat a ledacos vytrpět. 
Arto Paasilinna ve své nové knize tvrdí, že Komu není shůry dáno, dlouho duchem nebude. Je to skutečně tak? Hlavním hrdinou všech groteskních příhod a dobrodružství je zde zamilovaný duch. Ale duchové přece nejsou. Nebo že by přece...?

Neznámý zabiják vyvraždí během velikonoc celou rodinu. Policie se nemá čeho chytit, protože nikdo nic neviděl, nikdo nic neslyšel. Jediný možný svědek je nalezen mrtvý. Další možná svědkyně je desetiletá Nicole, která ale zmizela. Po dlouhém pátrání ji policejní psycholog Sebastian Bergman konečně najde. Jenomže něco není v pořádku. Nicole nekomunikuje. Dokáže policii i přesto tato Němá dívka pomoct vypátrat vraha?V další knize tohoto týdne se můžeme vrátit zpět v čase a zavzpomínat na poslední letní prázdniny. Frajer Manolito nám připomene, jak se správně mají takové prázdniny prožít bez ohledu na to, kde zrovna jsme. A že on sám dělá pěkné skopičiny, o tom už se můžete sami přesvědčit.

Kerstin Gier nám připravila další díl série Láska nezná čas, tentokrát s názvem Zelená jako smaragd a oblíbený kuchař bez čepice Jamie Oliver je tu s novou kuchařkou Pohoda v kuchyni.                                                          
Tak kterou byste si vybrali?

Redakce ČBDB.cz

Jak už jsem se asi zmínila v minulém článku, ve volném čase funguju jako adminka na CBDB.CZ. Starám se tam o různé věci, především o knižní novinky.
Dlouhou dobu tam fungovala docela ustálená sestava adminů. V poslední době ale došlo k celkem výrazným změnám právě co se adminů týká, a tak jsme se ještě s adminkou Jatox rozhodly, že trošku předěláme stránku s Redakcí, aktualizujeme seznam a všichni se trošku představíme. Dosavadní admini se představovali celkem stroze (a stejně tam nebyli všichni). Sice čtenářům sdělili svá pravá jména, zaměstnání, oblíbené autory nebo knihy, ale vlastně nic víc, což je opravdu škoda.
Co se týká oblíbených knih, ty si každý může najít přímo na našem profilu, na to jistě není třeba upozorňovat. Co dělám za práci, to by stejně nikomu nic neřeklo, a na to, jak se jmenuju, se mě může kdokoli zeptat, pokud ho to bude zajímat.
Takže otázka byla, jakou formou se tedy představíme, aby to nebyl jen obyčejný a nudný seznam?
Rozhodli jsme se proto pro formu rozhovoru, kdy jsme chtěli nachystat pár otázek, na které nám všichni odpoví. Vymýšlení a výběr těch otázek taky nebyl jednoduchý. Po pravdě, zabralo nám to pár měsíců, protože pořád někdo neměl čas, nebo jsme na to prostě zapomněli. To se stává i v lepších rodinách.
No ale nakonec jsme to dali dohromady, nová stránka s Redakcí je hotová, a vy si ji můžete v klidu přečíst buď přímo tady, nebo na CBDB.cz. Bohužel mi na otázky dva admini vůbec neodpověděli, což mě docela mrzí, ale třeba ještě svoje odpovědi doplní později :-)
Tak přeji příjemné počtení!Ikona uživatele   SGS
1. Co všechno na ČBDB jako admin děláš a co tato práce obnáší?
Vylepšuju a vylepšuju, jen ne vždy si všichni myslí, že k lepšímu :)

2. Kdyby ses najednou ocitl/a na opuštěném ostrově, se kterou literární
postavou bys tam chtěl/a být a proč?

Na opuštěném ostrově by byl asi nejvhodnější Robinson že, ale stejně bych
si vybral spíš někoho z Bene Gesseritu z Duny, měla by o čem mluvit
a vyprávět do konce života, takže by nebyla nuda.


3. Definuj svůj život názvem knihy.

Ztracený svět

4. Jaké další pojmy kromě „četby“ bys uvedl/a, že Tě nějak vystihují?
(zájmy, vlastnosti, sny a obavy, identita, jméno)

To nevím, na tohle se mi vždycky vymýšlí špatně odpověď

5. Jaký nejhloupější název knihy jsi kdy slyšel?

Biomanželka

6. A ještě jedna bonusová: Chtěl/a bys něco vzkázat uživatelům ČBDB?

Šup šup, řekněte o nás všem kamarádům

Ikona uživatele   Moreanne
1. Co všechno na ČBDB jako admin děláš a co tato práce obnáší?
Možná by bylo rychlejší napsat, co nedělám… V první řadě mám na starosti
knižní novinky, nové knihy rozesílám uživatelům, kteří nám je přidávají do databáze. 

Pak je zkontroluju, případně opravím, vyberu pár nejzajímavějších (což je někdy
opravdu hodně velký problém) a napíšu článek, který si pak můžete každou neděli 

kolem poledne přečíst. Kromě toho i opravuju nahlášené i nenahlášené chyby
a duplicity u knih i u autorů. Vypomáhám i s importem ze SCKN, kterým nám
do databáze 
přibývají knihy. Navíc i spravuju série, nakladatelství, kategorie
(a to vše ve všech jazykových mutacích, které ČBDB nabízí). A co to obnáší?
Notnou dávku trpělivosti, 
pozornosti, a hlavně velké množství času a rozhled
v knižním světě. Taky sleduju, jaké knihy jsou oblíbené, co mají čtenáři
rádi, jaké jsou očekávané tituly, abych 
na ně v novinkách nezapomněla
upozornit. V poslední době sleduju, že mám o knihách větší přehled než
samotní prodejci v knihkupectvích. A taky spravuji facebookový 
profil ČBDB.

2. Kdyby ses najednou ocitl/a na opuštěném ostrově, se kterou literární
postavou bys tam chtěl/a být a proč?

Jednoznačně Mark Watney. S jeho vědomostmi, vynalézavostí a nadšením do života
bychom na tom ostrově dlouho nezůstali. A nebo bychom si aspoň zasadili brambory.
A navíc nemá ženskou :)


3. Definuj svůj život názvem knihy.

Mládí v hajzlu, Beton, kosti a sny

4. Jaké další pojmy kromě „četby“ bys uvedl/a, že Tě nějak vystihují?
(zájmy, vlastnosti, sny a obavy, identita, jméno)

Nedávno mi kolegyně řekla: „Ty máš úplně neuvěřitelnou schopnost udělat z kdejaké
kraviny ještě větší kravinu, a tím z člověka, kterej si z tebe udělá blbou srandu, uděláš
ještě většího blba.“ Jen nevím, jestli je to dobře, nebo špatně. :-) Ale protože
se kolegyně u toho mohla smíchy potrhat, tak je to asi dobře. Ale jinak ráda
poslouchám (death/black/gothic) metal, samozřejmě čtu, snažím se věnovat
rodině a přátelům. Prý jsem grafoman a grammar nazi, ale vůbec nechápu,
co tím všichni chtějí říct.


5. Jaký nejhloupější název knihy jsi kdy slyšel?

Tady svádí boj Kniha o mrdání a Njkpůúp kkléedc (a když jsem před časem měla
do novinek zařadit Děláme si to doma sami, tak mi z toho taky nebylo úplně
příjemně…)


6. A ještě jedna bonusová: Chtěl/a bys něco vzkázat uživatelům ČBDB?

V první řadě musím poděkovat těm, kteří nám pomáhají každý týden vytvářet novinky
tím, že přiloží myš a klávesnici k dílu a přidávají nám knihy jako na běžícím pásu,
ale na této stránce je neuvidíte. A přitom by bez nich novinky nebyly. Takže kromě
ostatních adminů to jsou: laponka, dadlinka, Anděl, TeJoUsHeK, rutsuka, elleyne,
domovoj, rosie5, Markéta Kučerová a taky ti, kteří nám pomáhali i v minulosti. Takže
vám všem děkuju :-) A všem ostatním bych chtěla říct: komentujte, navštěvujte fórum,
přidávejte knihy, šiřte nás na facebooku, ať jsme ještě lepší :)


Ikona uživatele   Jatox
1. Co všechno na ČBDB jako admin děláš a co tato práce obnáší?
Opravuju chyby u knih, schvaluju (opravy, importované knihy, zajímavosti…),
spravuju knižní novinky, a tak různě, co se naskytne…


2. Kdyby ses najednou ocitl/a na opuštěném ostrově, se kterou literární
postavou bys tam chtěl/a být a proč?

Ani mě nic kloudnýho nenapadá, možná s Viktorem E. Franklem, abych s ním pořád
probírala to, že je to vlastně v pohodě, a nebo s někým, s kým bych si pěkně
zafilozofovala nad světem (což mě napadaj zase jen autobiografický postavy, tedy
vlastně autoři knih), a nebo s někým navýsost praktickým a zkušeným (no jó, ten
Robinson… taky vás při čtení připadá, že je přežít na pustým ostrově vlastně hračka?)


3. Definuj svůj život názvem knihy.

Přiznám se, že jsem musela použít zdejší vyhledávač. Aniž bych zkoumala obsah knih,
docela by sedělo: Hledání smyslu; Hledání lásky; Hledání štěstí; Hledání vlastní cesty;
A přesto říci životu ano ((: (Já vim, ale troška patosu neuškodí.)


4. Jaké další pojmy kromě „četby“ bys uvedl/a, že Tě nějak vystihují?
(zájmy, vlastnosti, sny a obavy, identita, jméno)

Smysl pro střídmost a odpovědnost, milovník a proživatel (jaktože tohle slovo
 neexistuje?) mnohé hudby, budoucí zasloužilá matka a jistě i manželka, snílek
o lepším světě, mimochodem Džejn, docela perfekcionista a (sebe)kritik, přemýšlivec,
depkař, zároveň dospělák i děcko. A jsem prostě v určitých směrech dost divná,
ale taky jsem na to hrdá.


5. Jaký nejhloupější název knihy jsi kdy slyšel?

Děláme si to doma sami. Takovýmu obsahu dát takovej název, to je fakt zločin :D

6. A ještě jedna bonusová: Chtěl/a bys něco vzkázat uživatelům ČBDB?

Milujte se (nebo se aspoň mějte rádi) a množte se :D. A velký díky všem, kdo
se podílejí na rozvoji databáze.


Ikona uživatele   Dejw
1. Co všechno na ČBDB jako admin děláš a co tato práce obnáší?
Upravuji a doplňuji profily knih a podílím se na úpravách nahlášených chyb.
(Často podle autorů, tzn. že opravím a doplním vše od konkrétního spisovatele.)


2. Kdyby ses najednou ocitl/a na opuštěném ostrově, se kterou literární
postavou bys tam chtěl/a být a proč?

Hmm... se Smillou Jaspersenovou z knihy Cit slečny Smilly pro sníh, protože
ji mám rád :)


3. Definuj svůj život názvem knihy.

Nekonečná pouť

4. Jaké další pojmy kromě „četby“ bys uvedl/a, že Tě nějak vystihují?
(zájmy, vlastnosti, sny a obavy, identita, jméno)

Velice rád jezdím na kole, zajímám se také o železnice a vlastivědu, miluji cestování,
obzvlášť pěší výlety po horách


5. Jaký nejhloupější název knihy jsi kdy slyšel?

Opravdu na nic teď nemůžu přijít :-(

6. A ještě jedna bonusová: Chtěl/a bys něco vzkázat uživatelům ČBDB?

Rád bych popřál mnoho čtenářských zážitků a opatrnosti během vkládání
nových knih :)


Ikona uživatele   Peetuliska
1. Co všechno na ČBDB jako admin děláš a co tato práce obnáší?
Mám na starosti hlavně správu sérií, kdy ověřuji a zakládám nahlášené série
a zároveň další série vyhledávám a zakládám já. Dále projíždím novinkový e-mail,
kdy vybírám novinky a připisuji na seznam pro daný týden. Většinou se ale jedná
o starší knihy, které píšu na speciální seznam. Když je potřeba vypomohu v importu
knih. Protože jsem člověk aktivní a nedá mi to, tak jsem víceméně holka pro všechno
a pokud je potřeba editovat knihu nebo přidat starší knihy, jsem tu :)


2. Kdyby ses najednou ocitl/a na opuštěném ostrově, se kterou literární
postavou bys tam chtěl/a být a proč?

Byl by to Roland z Gileadu, protože by mi pomohl přežít, duševně by mě obohatil
a určitě i okouzlil svým šarmem pro dlouhé noci na pustém ostrově.


3. Definuj svůj život názvem knihy.

Hledání ztraceného času

4. Jaké další pojmy kromě „četby“ bys uvedl/a, že Tě nějak vystihují?
(zájmy, vlastnosti, sny a obavy, identita, jméno)

Volnomyšlenkář, snílek, milovnice Karla Kryla

5. Jaký nejhloupější název knihy jsi kdy slyšel?

Vlhká místa

6. A ještě jedna bonusová: Chtěl/a bys něco vzkázat uživatelům ČBDB?

Chtěla bych všem vzkázat, ať více komentují přečtené knihy. Baví mě číst názory
ostatních, hlavně u knih, které vyloženě nepatří mezi mainstream, ale bacha na spoilery! ;)


Ikona uživatele   Magyana
1. Co všechno na ČBDB jako admin děláš a co tato práce obnáší?
Jsem admin v zácviku, takže zatím jen kontroluju vložené autory a opravuju chyby.
Ale jsem zvědavá ženská, takže jen u toho nezůstane.


2. Kdyby ses najednou ocitl/a na opuštěném ostrově, se kterou literární
postavou bys tam chtěl/a
být a proč?

Jednoznačně Seregil ze série Nightrunner - je to fešák, rozhodně bych se skvěle
bavila a ještě bych se přiučila lecčemu zajímavému. Teď mě napadlo, že výhodnější
by asi byl Robinson, ale s tím chlápkem bych se s nejvyšší pravděpodobností
ukousala nudou.


3. Definuj svůj život názvem knihy.

Tanec s draky. (Mám dva syny, víte?)

4. Jaké další pojmy kromě „četby“ bys uvedl/a, že Tě nějak vystihují?
(zájmy, vlastnosti, sny a obavy, identita, jméno)

Jsem máma, manželka, učitelka, lyžařka, hledám dokonalost v maličkostech
a po nocích čtu.


5. Jaký nejhloupější název knihy jsi kdy slyšel?

Mechanický pomeranč. Je mi líto, ale tohle mi nikdy nedávalo smysl.

6. A ještě jedna bonusová: Chtěl/a bys něco vzkázat uživatelům ČBDB?

Lidi, prosím vás, nebuďte tak kreativní v českém pravopise. Občas to opravdu bolí.

Ikona uživatele   Ariko
1. Co všechno na ČBDB jako admin děláš a co tato práce obnáší?
Začalo to nenápadně přidáváním knížek podle zadání, ale nakonec se to přehouplo
v tvorbu článků o týdenních novinkách. Naštěstí na to nejsem sama, ale ve zdatném
týmu holek Jatox a Moreanne :) A co to obnáší? Strávíte pár hodinek nad nově
vyšlými knížkami a vyberete takové, které by stály za zmínku; pak se nad tím vším
chvilku trápíte a sumarizujete a nakonec z toho vyleze článek na hlavní stranu.
Ale stojí to za to - když jdu do knihkupectví, tak paní prodavačka žasne jaký mám
o novinkách přehled :)


2. Kdyby ses najednou ocitl/a na opuštěném ostrově, se kterou literární
postavou bys tam chtěl/a být a proč?

Asi první, kdo člověka napadne, je Robinson - přeci jenom v tom má chlapec
víc zkušeností. Ale na druhou stranu to s vlastní záchranou trochu "prokaučoval"
tudíž bych raději nějakého zdatného konstruktéra, který by nás odtamtud dostal -
nenapadá mě nikdo lepší než Noe (jen těch zvířat by nemusel tahat tolik :D )


3. Definuj svůj život názvem knihy.

Příběh opravdové vášně :) Mám spoustu elánu, ale bohužel je ho více než času –
klasika.


4. Jaké další pojmy kromě „četby“ bys uvedl/a, že Tě nějak vystihují?
(zájmy, vlastnosti, sny a obavy, identita, jméno)

Tak tedy jen heslovitě : maminka, pejskař, háčkování, malování, paličoun,
vztekloun, čínské jídlo, červená barva, skořice, fialky, zahrádka, blogerka, moje
holky, moje holky, moje holky (to je to, co mě teď zaměstnává nejvíce :) ) A mohla
bych pokračovat ještě hodně dlouho, ale nebudu ......


5. Jaký nejhloupější název knihy jsi kdy slyšel?

Děláme si to doma sami! Pamatuji se, že jsem si tuhle knížku přála od muže
k Vánocům - chudák se lekl, že má nějaké zásadní nedostatky, když si přeji
takovouhle literaturu :D :D o tom, jak se zatvářil tchán, ani nemluvím :D


6. A ještě jedna bonusová: Chtěl/a bys něco vzkázat uživatelům ČBDB?

Zrovna nedávno jsem měla pocit, že vůbec nic nestíhám, že nemám čas ani na knihu.
Ale nakonec jsem si uvědomila jednu velmi důležitou věc - o životě by člověk neměl
jenom číst, ale svůj život taky žít :) A proto milujte knížky, kupujte je, půjčujte si je,
čtěte jako o závod, ale nezapomeňte žít tak, aby se o vás dalo psát :) Toť asi tak vše :)


Ikona uživatele   Janeicka
1. Co všechno na ČBDB jako admin děláš a co tato práce obnáší?
Kontroluji automaticky importované knihy do systému, jestli jsou údaje v pořádku.
Navíc pak můžu tyto údaje editovat u již přidaných knih v databázi.


2. Kdyby ses najednou ocitl/a na opuštěném ostrově, se kterou literární
postavou bys tam chtěl/a být a proč?

Na opuštěném ostrově bych asi nejraději skončila s Gabrielem Oakem (hlavní postava
z knihy Thomase Hardyho Daleko od hlučícího davu). Po přečtení knihy, stejně
tak i po nejnovějším filmovém zpracování, jedna z mých nejoblíbenějších literárních
postav. Gabriel Oak je manuálně zručný, dokáže delší dobu pouze naslouchat,
a když konečně promluví, jeho názory si stojí za to poslechnout.


3. Definuj svůj život názvem knihy.

Vypravěčka

4. Jaké další pojmy kromě „četby“ bys uvedl/a, že Tě nějak vystihují?
(zájmy, vlastnosti, sny a obavy, identita, jméno)

Historie, filmy

5. Jaký nejhloupější název knihy jsi kdy slyšel?

Vždycky mi připadaly divné názvy některých „knih pro ženy“ typu Nahý vévoda
atd. O obálkách ani nemluvě…


6. A ještě jedna bonusová: Chtěl/a bys něco vzkázat uživatelům ČBDB?

Byla bych ráda, kdyby počet uživatelů ČBDB neustále rostl, ale taky aby
se uživatelé aktivně podíleli na fungování databáze – hodnotili a psali komentáře,
přispívali do diskuzí a nezapomněli ani na své připomínky a dotazy.
Budeme za vše rádi.


Ikona uživatele   Jamesová
1. Co všechno na ČBDB jako admin děláš a co tato práce obnáší?
Opravuji nahlášené chyby, a když je čas, tak doplňuji informace, které u knih chybí.

2. Kdyby ses najednou ocitl/a na opuštěném ostrově, se kterou literární
postavou bys tam chtěl/a být a proč?

Vybrat jen jednu je těžké, ale nakonec je to Šumař z Malazské knihy padlých.
Přirostl mi k srdci během jeho putování pouští v Domu mrtvých.


3. Definuj svůj život názvem knihy.

Stepní vlk

4. Jaké další pojmy kromě „četby“ bys uvedl/a, že Tě nějak vystihují?
(zájmy, vlastnosti, sny a obavy, identita, jméno)

Poutník, návštěvník divadel a výstav, ale po většinu času introvert zalezlý
za hromadami knih v růžku :D


5. Jaký nejhloupější název knihy jsi kdy slyšel?

Děláme si to doma sami, ale určitě jich bude víc.

6. A ještě jedna bonusová: Chtěl/a bys něco vzkázat uživatelům ČBDB?

Na bonusovou se moc stydim :D

Ikona uživatele   Kůstka
1. Co všechno na ČBDB jako admin děláš a co tato práce obnáší?
Pro ČBDB každý týden již přes rok vyhledávám knižní novinky (každý den
nebo obden tedy projíždím internet a hledám - co vyšlo, co vyjde, co nevyjde...),
dále příležitostně upravuji chyby u knih a autorů a nově také pomáhám i s importem
knih ze SCKN.


2. Kdyby ses najednou ocitl/a na opuštěném ostrově, se kterou literární
postavou bys tam chtěl/a být a proč?

Jakákoli postava z knih Petry Soukupové. Všechny jsou tak reálné, zažívají úplně
běžné každodenní problémy, starosti, radosti, hádky. V každé jsem se našla, asi
bychom si měli o čem povídat. Ale když nad tím tak přemýšlím, tak by se tam
možná hodil spíš nějakej ten chlap ne?


3. Definuj svůj život názvem knihy.

Na cestě

4. Jaké další pojmy kromě „četby“ bys uvedl/a, že Tě nějak vystihují?
(zájmy, vlastnosti, sny a obavy, identita, jméno)

Empatická, upřímná a otravná puntičkářka. Studuji speciální pedagogiku.
Pokud mi chcete udělat radost, kupte mi knížku, pistácie nebo pomerančový džus. :)


5. Jaký nejhloupější název knihy jsi kdy slyšel?

Levně a chutně s Láďou Hruškou

6. A ještě jedna bonusová: Chtěl/a bys něco vzkázat uživatelům ČBDB?

Čtěte, hodnoťte, komentujte, vkládejte a upravujte knihy a autory, ať se nám to tu
dál krásně rozvíjí! :)