čtvrtek 26. listopadu 2015

Tipy na dárky pro knihomoly

Ať se vám to líbí nebo ne, Vánoce jsou opět za dveřmi. Máte ve svém okolí knihomola a nevíte, co mu darovat? Jste sami věčně "naložení" v knihách a nevíte, o co si napsat Ježíškovi? Nebo jste četli snad úplně vše, knihovna jen praská ve všech a s další darovanou knihou by váš byt či dům explodoval? Rádi byste dostali nebo darovali něco obzvlášť knihomolského, ale nevíte, co přesně by to mělo být?

Tady pro vás mám pár rad, se kterými byste mohli u svého knihomola zabodovat :-)

1. Knihobití balíček
Že jste o něm nikdy neslyšeli? To máte co dohánět. Knihobit je projekt, který se v ČR rozjel právě letos a sklízí úspěchy. Jde o to, že si objednáte balíček s knihou, ale vlastně nevíte, co přesně vám přijde. Po registraci si zvolíte preferované žánry, můžete vložit odkaz na profil na cbdb.cz, Databázi knih nebo Goodreads, a pak už jen čekáte na balíček s nějakou super novinkou. Parádní je, že vám nepřijde jen kniha, ale i nějaké další drobnosti, plakáty, záložky, slevy na nákupy dalších knih nebo třeba zápisníky.

Nakupovat můžete zde: Knihobit2. Záložky
Záložek není nikdy dost. Ale zapomeňte na obyčejný kus papíru. Myslete kreativně!
Navíc u záložek můžete předvést i svoji zručnost a nějaké vlastnoručně vyrobit.
3. Knižní zarážky na police

Kromě záložek do knih každý milovník knih ocení i zarážky na knihy na police. Jistě, dají se sehnat takové ty klasické, nudné... Ale řekněte, nebyla by s těmito větší zábava?

4. Výbava knihovníka


Víte, že se vašemu knihomolovi nevrací rozpůjčované knihy? Pořiďte mu jeho vlastní knihovnickou výbavu. Kdo nemá registrační kartičku, ten si prostě neškrtne! Tedy nepočte.

5. Ex libris

A když ne vlastní knihovnu, tak alespoň exlibris, aby si mohl své knihy řádně označit.
6. Svíčky a parfém s vůní knih

Někteří knihomolové rádi čichají ke svým nově koupeným, ale i k vypůjčeným knihám. Mají rádi jejich specifickou vůni. Tu si můžou připomenout kdykoli třeba díky svíčkám či parfémům s vůní knih a starého pergamenu.
7. Oblečení a boty s motivem knih a s vašimi oblíbenými knižními hrdiny

Ukažte všem, že jste knihomol každým coulem! Co takhle tričko s originálním potiskem nebo boty s komiksovými hrdiny?


8. Obaly na knihy

Snad každý milovník knih chce mít své papírové skvosty vždy v perfektním pořádku i na cestách. K tomu jsou naprosto perfektní látkové obaly na knihy. Dají se sehnat v obrovském množství barev, designů a velikostí.
9. Lampičky

Číst za tmy? S lampičkami žádný problém. Je libo lampu ve tvaru knihy? I takové jsou.


A takových legrácek, vychytávek a doplňků je celá řada. Hrníčky s citáty z knih, šperky, dokonce stany, které po rozložení vypadají jako otevřená kniha. Ložní prádlo s úryvky textů, nebo šperky s motivy z vašich oblíbených příběhů. Je jich celá řada. A že je nestihnete koupit, nebo nevíte, kde je sehnat? Ebay nebo Etsy vám určitě pomůžou, a i šikovné ruce by si s ledasčím dokázaly poradit.
Pochlubte se, jaký nejzajímavější dárek s motivem knih jste dostali, nebo byste si naopak přáli?

středa 25. listopadu 2015

Knižní novinky listopad 2015 - 47. týden
Tento týden přicházím s novinkami trošku později, a i v budoucnu budu tento článek zveřejňovat v úterý nebo ve středu, ale snad si i tak zvyknete :-)


Vítejte ve světě rozděleného podle barvy krve, kde ti s rudou krví slouží válečníkům s krví stříbrnou. Stříbní navíc mají vždy nějakou zvláštní, téměř božskou moc. Mare Barrowová je Rudá a nic nenasvědčuje tomu, že by se na jejím postavení chudé služky mohlo někdy něco změnit. Tedy až do okamžiku, kdy se jako sloužící dostane do domu mocných Stříbrných a objeví v sobě téměř vražednou schopnost. Takovou, jakou by jako Rudá mít neměla. Její moc by mohla narušit stabilitu společnosti, a Stříbrní, ve strachu z její moci, ji označí za ztracenou Stříbrnou princeznu. Ale co když se z této Stříbrné princezny stane Rudá královna?
Životy Mii a Adama se rozešly v okamžiku, kdy Mia sice přežila vážnou nehodu, ale od té doby vlastně na všechno rezignovala.Ale přestože jsou nyní daleko od sebe a vedou naprosto rozdílné životy, náhoda je po letech opět svede dohromady. Během jedné jediné noci tak mají možnost nejen poznat město, které se stalo Miiným novým domovem, ale především si mohou vyjasnit svoji společnou minulost a možná i budoucnost. Kam jsi odešla je příběhem o hlubokém žalu, ale i o nových nadějích. 


Jackaby rozhodně není jen tak obyčejný detektiv. Naopak - má neuvěřitelný smysl pro odhalování čehokoli neobyčejného. A jeho nový asistentka Abigail ho skvěle doplňuje svým nadáním úplně obyčejných, ale přesto nesmírně důležitých věcí. Když v jejich městě začne řádit sériový vrah, je Jackabymu jasné, že nestojí proti obyčejnému smrtelníkovi. Spolu s ním můžeme po této bestii pátrat doslova ve stylu legendárdního Sherlocka Holmese. 


Ivy Morganové se podařilo odhalit tajemství svého města, o kterém kromě ní ví jen hrstka lidí. V jedné čtvrti podle všeho nežijí jen lidé, ale i temná stvoření, a Ivy už před lety přísahala, že je bude bez milosti lovit. Ale když se v jejím životě objeví Ren Owens, všechna její předsevzetí začínají brát za své. S ním Ivy slábne a začínají se u ní objevovat Tajemné touhy. A po čase Ivy zjišťuje, že právě ten neodolatelný Ren skrývá nejedno děsivé tajemství. Nová vláda v téměř zničeném světě Republiky Pravá Amerika vyhlásila stanné právo. Bomby zničily téměř vše, co jim stálo v cestě. Veškerá moderní technika byla zničena. Lidstvo bylo rozděleno do táborů. Mladí muži mají být vycvičeni ve schopné vojáky. Ale po dlouhých letech zjišťují, že místo bojovníků se z nich má stát návnada během krutého lovu pořádaného pro pobavení společnosti. Vydaří se jim Útěk z teritoria smrti? Vybojují si právo na život?


Jestliže máte rádi historické romány s kapkou napětí, jistě vás potěší Neklidné kosti, odehrávající se ve středověké Anglii.


Tento týden taky vyšlo pokračování série Temné bratrstvo s názvem Meč severu a J. R. Ward nám přináší novou romantickou sérii, která začíná prvním dílem Králové bourbonu
Další zajímavé novinky si jako vždy můžete prohlédnou na ČBDB.cz :-)


pondělí 16. listopadu 2015

Recenze - Drood (Dan Simmons)


Už je to docela dlouho, co jsem četla knihu Drood od Dana Simmonse. Přesněji jsem po ní sáhla zhruba před rokem a musím se přiznat, že už ani nevím, z jakého důvodu jsem si vybrala zrovna ji.
Leckoho by možná odradil počet stran, kterých je lehce nad 500. Ještě ke všemu jsou ty strany popsané pěkně zhusta docela malým písmem. Taky v originále je jich téměř 800. No, ani to není tak hrozné. Po Písni ledu a ohně mě taková čísla nechávají chladnou.
Na první pohled mě zaujala obálka. Taková tajemná, s temnou postavou. Kdo by to asi mohl být? Tajemno mám ráda, a tak jsem se na knihu opravdu těšila. Nakonec mi ale trvalo několik měsíců, než jsem ji přelouskala. Dlouho jsem nečetla tak náročný příběh.


Ten začíná naprosto nevinně - anglický spisovatel Charles Dickens cestuje dne 9.6.1865 vlakem se svojí milenkou a její matkou. Během cesty ale poblíž Staplehurstu dojde k děsivé nehodě, při které zahyne či je zraněno několik lidí. Dickens i jeho doprovod ale nedojde žádné újmy. To vše se skutečně stalo. Jenomže v této románové verzi Dickens při pomáhání zraněným narazí na zvláštní tmavou postavu muže, jak se sklání nad zraněnými... kteří vzápětí zemřou! Ten muž, který si říká Drood, nedá spisovateli spát. Musí se stále pídit po jeho původu, po tom, kým je a proč zabil tolik lidí. Dickens celý zážitek vypráví svému věrnému příteli Wilkiemu Collinsovi, který je sám úspěšným spisovatelem a často s Dickensem spolupracuje. Ten příběh se mu zdá neskutečný a moc svému příteli nevěří. Vlastně by mu nevěřil nikdo.


neděle 15. listopadu 2015

Knižní novinky listopad 2015 - 46. týdenA mám tu pro vás další článek s nejnovějšími knihami na trhu!

Když vyšel román Kvítek karmínový a bílý Michela Fabera, na kterém překladatel Viktor Janiš pracoval dlouhých 10 let, strhla se doslova lavina nadšených a obdivných komentářů, která utichá jen velmi pomalu. Pro všechny příznivce Kvítku je tu nyní Jablko - Povídky ze světa Kvítku karmínového a bílého, ve kterém se všichni, kteří se nedokázali smířit s tím, že ten úžasný příběh končí, mohou opět vrátit ke známým hrdinům z románu. Každá povídka je zaměřena na jednu z hlavních postav - na Sugar, ale i na Claru, Williama nebo Bodleyho. A možná i zjistíte, co se s nimi po skočení románového příběhu stalo.
Dara a Nick bývaly věrné sestry a zároveň nerozlučné kamarádky. Jednoho dne ale do jejich života zasáhla tragédie a po ní i osobní rozpory, které se už nikdy nepodařilo napravit. A když se rozhodnou, že by mohly na staré šrámy zapomenout, Dara zmizí. A spolu s ní i další dívka. Vše nasvědčuje tomu, že byly uneseny. Ale kým a proč? Podaří se obě Zmizelé dívky vypátrat včas?Bulikov bylo kdysi velmi hrdé Město schodů s bohatou a pestrou minulostí. Mělo obrovskou moc a bohy na své straně. Ale jednou se stalo něco hrozného, co ohrozilo samotnou existenci města. To najednou pocítilo, jaké to je stát na opačné straně barikády v roli utlačovaných. Jedinou možnou nadějí pro Bulikov je Shara Thivaniová, špionka utlačovatelů, která přijela do města vyřešit vraždu. Ale postupem času zjistí, že síla, která město chránila v dobách jeho největší slávy, se možná ještě může vrátit.

Jestli vám tohle fantasy nestačí, můžete ještě sáhnout třeba po Čarotepci, ve kterém se nejspíš budou nejvíce vyžívat takzvaní Grammar nazis. V tomto světě totiž slova opravdu ožívají. Nicodemus má neuvěřitelnou moc - není schopný opsat ani to nejjednodušší kouzlo bez chyby. Vždy něco splete a každá jeho chyba může mít fatální následky. Zároveň mu ale tahle "schopnost" dává velkou moc, díky které může naplnit dávné proroctví.

Pokud by vás ale víc zajímal příběh moderního Ironmana, velkého inovátora, téměř geniálního vynálezce a mimo jiné zakladatele Paypalu, pak sáhněte po biografii Elon Musk.


Joy Fielding pro nás má novou knihu Povídej, co vidíš o krásné mladé vyšetřovatelce Bailey Carpenterové, které se po brutálním napadení kompletně změní život. Její narušená psychika ji uvězní v jejím vlastním bytě. Aby si aspoň trošku zpříjemnila dobu, než se dá skutečně do pořádku, sleduje dalekohledem svoje okolí. A zjistí, že i ona sama je sledována neznámým mužem... Mohl by právě on být tím násilníkem, který ji přepadl?


A pro romancechtivé dámy je tu například Zkrocení bouřliváka nebo Kárová dáma.
Tak co, kterou novinkovou knihu byste si vybrali vy? Více jich, stejně jako každý týden, najdete na ČBDB.

neděle 8. listopadu 2015

Knižní novinky listopad 2015 - 45. týden


Tento týden jsme se při psaní knižních novinek prostřídaly s Veru z Bichliččina blogu. Já si dala přestávku, abych se mohla začíst do Pána věže :-)
Čímž moc děkuji za svolení ke zveřejnění!

A teď už očekávané novinky.

První listopadový týden nám opět přinesl nejednu zajímavou novinku.

Patříte mezi příznivce severských detektivek? Nebo jste přímo nadšenci Nesboovek? Pak si nenechte ujít nejnovější knihu tohoto autora - Půlnoční slunce. Děj se odehrává v sedmdesátých letech na dalekém severu Norska v osadě Kasund, jejíž obyvatelé jsou příslušníky laestadiánského hnutí, které jejich životy svazuje přísnými pravidly. Co se může stát, když do vesnice dorazý záhadný lovec Ulf? Přesvědčí obyvatele o své identitě a na čí stranu se místní postaví, když jedinou lovnou zvěří se stane jen on?Tento týden také vyšlo již třetí pokračování Husitské epopeje od Vlastimila Vondrušky. Děj se odehrává v letech 1426 až 1440. Rodina Prokopů prožívá krizi husitské revoluce - hlad, mor, rozvrat země amorální devastace. V knize se zároveň popisuje závěr radikálního husitství, úpadek polních vojsk, jednání basilejského koncilu, nástup císaře Zikmunda na český královský trůn, jeho smrt a vzestup vlivu kališnického panstva.
I pro milovníky romantiky se tento týden našlo hned několik titulů. Jmenujme například Hledání dokonalé lásky. Kennedy Asheová je spolumajitelkou seznamovací agentury a ve své práci je opravdu dobrá. Zakládá si na svém umění vytvořit z nudného chlapíka atraktivního a sebevědomého muže. Jen její poslední klient je skutečný oříšek. Nezjistí Kennedy nakonec, že jsou si spolu bližší než očekávala?
Křídla ve větru jsou románem o ženě, která se rozhodla změnit svět. Sarah Grimkéová byla dívka z významné rodiny žijící na americkém Jihu v Charlestonu. Již od útlého věku tuší, že je předurčena pro něco velkého, ale brání jí v tom konvence devatenáctého století. Na své jedenácté narozeniny dostane od rodičů darem malou černošku Hetty. Sarah se však otroctví protiví a setkává se s nepochopením okolí i svého otce, u kterého marně hledá pochopení pro svůj životní sen – stát se právničkou jako on. Osudy Hetty a Sarah se přesto spojí a čtenář může sledovat třicet pět let jejich společného života naplněného touhou po svobodě a spravedlnosti. Zničené naděje, zradu, pochybnosti o sobě samé, neopětovanou lásku, osamělost a společenské vyhoštění – to všechno musí Sarah přetrpět, dokud si nenajde místo po boku své nebojácné nejmladší sestry Angeliny, stejně neohrožené bojovnice za ženská práva a zrušení otroctví. Příběh je inspirován skutečnou událostí.


Nový thriller od Douglase Prestona nese název Modrý labyrint. Hlavní hrdina, zvláštní agent Aloysius Pendergast, najde na svém prahu mrtvolu jednoho ze svých nejnesmiřitelnějších, nejobávanějších nepřátel. Záhada nese všechny znaky dokonalého zločinu, až na jedno zvláštní vodítko: kus tyrkysu, nalezený v žaludku zesnulého. Drahokam zavede Pendergasta k opuštěnému dolu na břehu kalifornského Saltonského moře, odkud pak vede cesta objevů do hlubin neblahé minulosti vlastní rodiny. Navíc ho na každém kroku pronásleduje neviditelný vrah, dychtící po pomstě za pradávný zločin.

Tak trochu jinou dystopií, která se nezaměřuje jen na pouhé přežití hrstky vyvolených, kteří přežili zásah agresivního viru gruzínské chřipky, je Stanice 11. Není ani tak románem o apokalypse, ale spíše nadmíru strhující knihou o lidské paměti a ztrátě, nostalgii a snech a o povznášející síle umění, které dokáže přehlušit samotu a zachytit prchavost okamžiku.


A na závěr jmenujme pokračování úspěšné dračí fantasy - Serafína, Dračí posel.


Věřím, že si vyberete a užijete si krásný začátek listopadu.

Za sebe bych ještě ráda aspoň ve zkratce zmínila knihy Made in Sweden a Vražedné struny, které by určitě neměly ujít vaší pozornosti.

 

Pokud by vás zajímalo ještě víc novinek, najdete je tradičně na ČBDB.čtvrtek 5. listopadu 2015

Recenze - Vraní dívka, Hladový oheň a Pýthiiny rady
Když vyšel první díl série Slabost Victorie Bergmanové s podtitulem Vraždy a psychoterapie s názvem Vraní dívka, rozdělili se čtenáři do dvou skupin. Jedni byli knihou znechuceni a cítili se pohoršeni. Vykřikovali do světa, že něco takového nikdy nemělo existovat, a tak dále a tak podobně. Ve druhé skupině se zase objevovaly názory, že to vlastně nic není a že čekali, že to bude horší. Takhle je to jen takový čajíček.
Já osobně nechápu ani jednu z těchto skupin, a dovolím si teď vysvětlit proč.Když to shrnu opravdu hodně obecně, tato série pojednává o lidské psychice, o tom, co člověka nutí dělat zvrácené věci. Co dokáže někoho natolik zlomit, že je pak schopný manipulovat jinými lidmi a nutit i je k odporným zločinům. Proč je pak ten samý člověk odhodlaný vypracovat naprosto dokonalý plán, který mu dovolí žít dvojí život, aniž by kdy byl odhalen (resp. odhalen je, ale nebudu zabíhat do detailů, to už by byl spoiler). Jak je možné, že dokáže unést, mučit, zneužívat a zabít desítky dětí a z dalšího si udělat svoji vlastní poslušnou loutku, která mu s dokončením celého plánu pomáhá dalšími zločiny. Jak jiný člověk, který byl v dětství zneužívání podroben, v sobě vytvoří několik osobností, aby byl schopný se se vším aspoň trošku vyrovnat. A čím vším si musí projít, aby se jich zase zbavil a mohl vést alespoň trochu normální život.

pondělí 2. listopadu 2015

I já jsem se zapojila do #mych7knih


Tak jsem se i já mohla díky Verči alias Bichličce z blogu Bichlička každý den zapojit do skvělého projektu #mych7knih, který na Instagramu spustil Martinus.cz


Celý projekt spočívá v zodpovězení 7 otázek na vaše oblíbené knihy a autory a na Instagramu jej najdete právě pod hashtagem #mych7knih.
Po zodpovězení můžete poslat štafetu dál a nominovat někoho známého, další blogery a knižní nadšence. Já v tomto teprve začínám a mezi známými žádné další blogery nemám, takže bohužel nemám koho nominovat, ale myslím, že nebude vadit, když se do projektu pustí úplně kdokoli i bez nominace. 
A tady už jsou moje odpovědi:
 moreanne.blog Díky @martinus_cz za skvělý projekt #mych7knih a @bichlickakazdyden za nominaci. Jsem ráda, že i já se můžu zapojit. 
1. První kniha, kterou jsem přečetla –
Když nepočítám Slabikář a podobné, tak první knihou, kterou jsem si sama (a ráda) přečetla, byly Děti z Bullerbynu. 
2. Právě čtu – A quest of Heroes, Pátrání po Jakeovi a jiné příběhy a Démonův kód 
3. Můj nej autor – Určitě jich je víc, Jiří Kulhánek, Simon R. Green, G. R. R. Martin, ale tím úplně nej je J.R.R. Tolkien 
4. Nejhezčí kniha, kterou vlastním – asi krásná, v červené kůži vázaná, a se zlatou ražbou na deskách – Příběhy ze Zeměplochy 
5. Nejvíce mě ovlivnila kniha – Snažím se poučení hledat v každé knize, kterou čtu, ale Pán prstenů mi otevřel dveře do nádherného světa fantazie, který mě chytil a už nepustil. 
6. Knižní hrdina, který mi je nejbližší – To je hodně těžké, ale asi John Taylor z Noční strany. A vzhledově je mi nejbližší asi Obelix :D 
7. Přeji si knihu – v tuto chvíli si nejvíc přeju Pána Věže a tohle přání si v nejbližších dnech splním.

Budu ráda, když se mi třeba v komentářích pochlubíte svými odpověďmi :-)

neděle 1. listopadu 2015

Knižní novinky říjen 2015 - 44. týdenPaige Mahoneyová sice unikla z vězení, ale tím její skutečné problémy teprve začínají. Poté, co se uskuteční Sněm nepřirozených, jsou zraky všech nepřátel upřeny nejen na ni, ale i na všechny ostatní, kteří uprchli spolu s ní. Ale ne všem z nich se podařilo přežít. Page je teď v obrovském nebezpečí, ale musí stihnout zachránit Londýnské podsvětí dřív, než bude pozdě. Vidořád je druhý díl série Kostičas, který si rozhodně nemůžete nechat ujít!


Ellodie se v roce 1943 ocitá v malé italské vesničce na pobřeží moře. Sice umí splynout s davem, ale hlídka německých vojáků ji vyděsí. S padělanými doklady nemá šanci na to, aby by prošla kontrolou. Ale má neskutečné štěstí, které k ní přichází v podobě muže, jenž se za ni zaručí. Ještě nedávno byla skvělou violoncellistkou, ale po otcově smrti se rozhodla svůj život změnit. A možná, že na novém místě najde i nový smysl života. Kabinet milostných dopisů je příběh zachycující lidskou naději a romantiku v nejisté době, ve které se prolínají první lásky, obrovské tragédie, ale i velká statečnost.

Pokud máte rádi temné thrillery českých autorů, měli byste zbystřit. Román Vězněná je prý tím nejlepším thrillerem Pavla Renčína. Martin trpí nočními můrami což by možná nebylo nijak zvláštní, kdyby ho ještě k tomu nepostihovaly výpadky paměti. A když se mu zdá, že v posteli vedle něj leží mrtvá dívka, která je mu povědomá, netuší, co si o tom má myslet. Je to jen špatný sen, nebo v její smrti skutečně sehrál nějakou roli, kvůli které ho teď trápí svědomí? Pomoct by mu mohla Marie, malá holčička, díky které by mohl odhalit desítky let starou záhadu. 

V létě roku 1970 zmizí ve Stockholmu malý chlapec a spoustu let po něm i jeho bratr Joel. A právě Joelova žena se obrací na jeho kamaráda a bývalého spolužáka Dannyho Katze, který se ze začátku neochotně pouští do pátrání. Sám j ale obviněn z vraždy a má tak co dělat, aby sám přežil. Chlapec ve stínu je úvodním dílem nové napínavé severské detektivní série. 

Další zajímavou detektivkou tohoto týdne je i Kruh, ve kterém se vrací komisař Martin Servaz. Tentokrát vyšetřuje smrt ženy, která je nalezena spoutaná a utopená ve svém domě. Jenomže tím celý případ teprve začíná. Kdo je onen vrah, který začal řádit v jinak klidném městečku? A podaří se komisaři překonat svoji vlastní minulost, aby mohl případ vyřešit?


Sociální harmonie a zdraví veřejnosti jsou v 21. století v EU ty nejcennější hodnoty. Bohužel právě kvůli nim jednoho dne dojde k nevratným rozhodnutím, která mohou naopak celou společnost zničit. V Jádru Slunce je vše naprosto podřízeno mužům. Ženy jsou rozděleny do dvou skupin - jednu tvoří krásná, ale hloupá stvoření. Ve druhé skupině jsou ženy na pohled nedokonalé, ale chytré, a jejich rozmnožování je naprosto nežádoucí. Jenomže Vanna a Jare jsou jiní, než většinová společnost. A tak spojí síly, aby se dostali pryč, někam, kde tahle nesmyslná pravidla neplatí. 
Jestliže dáváte přednost spíše historickým románům, neměl by vám uniknout Kolos Colina Falconera nebo Tři mince pro Charona Francka Ferrica.Já osobně se nejvíc těším na Vidočád (ale asi si počkám, až dílů vyjde víc), na Vězněnou a možná Jádro Slunce. A ktero byste si vybrali vy? Více novinek najdete na ČBDB.