neděle 20. března 2016

Recenze - Město schodů (Robert Jackson Bennett)Vítejte v Bulikově, Městě bohů!


Před dávnými časy vládlo na Kontinentu šest mocných božstev. Každé z nich mělo své vlastní následovníky, každé působilo na svojí vlastní části Kontinentu, v jehož srdci leží velké a kdysi mocné město Bulikov - jediné místo, na kterém se střetávala moc všech šesti bohů.

Kontinentálové kdysi obsadili i další země včetně zaostalého Saypuru. To se ale změnilo v jediném okamžiku, kdy se Saypuřané vzbouřili a božstva zničili. Téměř vše, co bohové vybudovali, zmizelo. Domy se zřítily nebo někam zmizely, zázraky, které měly město chránit, vyprchaly. Role Kontinentálů a Saypuřanů se rázem obrátily. Z utlačovatelů se stali utlačovaní, kterým byl upřen nárok na vlastní historii. Jedině Saypuřané mohli studovat dějiny Kontinentu. Mají na to ale právo?


Po desetiletích relativního klidu je jednoho dne na ulici Bulikova nalezena mrtvola profesora Efrema Pangyuie, jediného Saypuřana, který mohl studovat Bulikovskou historii. Vyšetřování tohoto zločinu převezme nenápadná Shara Thivaniová, jedna z nejlepších tajných agentek Saypuru. Očekává, že díky svým zkušenostem a mocným kontaktům se jí podaří během krátké doby tento na první pohled jasný zločin vyřešit. Nic ale není takové, jaké se zdá být. Shara se musí vydat v profesorových stopách a porušovat tak zákony vlastní země, aby zjistila, jaké hrozné tajemství odhalil, že kvůli němu musel zemřít. A spolu s dějinami Bulikova, které jsou stále živější, než by si kdo myslel, objevuje i minulost svojí vlastní rodiny.

Příběh začíná jako klasická detektivka, jen v poněkud zvláštním světě. Detektivní linka se ale postupně stáhne do pozadí a je vystřídána politikařením, intrikami, zkoumáním historie a hrdinskými činy.

Autorovi se podařilo vytvořit nový, originální svět, ve kterém kombinuje moderní prvky s magií, což možná může působit zvláštně, ale kupodivu to funguje. Městem se prohání automobily a vlaky, ale dorozumívání na dálku je možné jen telegraficky, a taková ocel je vysoce ceněnou novinkou. A do toho všeho zde působí doznívající zázraky bohů, jimž byl Bulikov domovem.

Celý tento svět má vlastní bohatou historii, zvyky, vlastní náboženské i politické rozdělení. Nečekejte ale žádnou rozsáhlou exkurzi do minulosti Kontinentu. R. J. Bennett ze začátku nevysvětluje téměř nic a čtenář se tak musí v neobvyklých jménech a složitých vztazích mezi Saypuřany a Kontinentály zorientovat sám, což chvíli trvá. V knize totiž chybí mapka, která by čtenáři umožnila lepší orientaci. Jak ale příběh pokračuje, dočte se o úžasné historii Bulikova a celého Kontinentu vše do nejmenších detailů a nové skutečnosti objevuje spolu s hlavními hrdiny, jako by sám byl v centru toho velkého dobrodružství.Celkově vzato se Město schodů dá považovat za skvělý rozjezd série, ve které se máme určitě ještě na co těšit.

Moje hodnocení:


4* / 5  

Údaje o knize: 
Název:                            Město schodů
Originální název:           
City of Stairs
Autor:                            Robert Jackson Bennett
Překladatel:                   Milan Pohl
Rok vydání:                   2015, Host
Počet stran:                   510
Hodnocení GR:             4,15/5


Oficiální anotace:
Atmosférický fantasy román o živých špionech, mrtvých bozích, pohřbené historii a tajemném, stále se měnícím městě. Město Bulikov se před mnoha lety těšilo přízni Božstev a podmanilo si celý svět. Ale poté, co byli jeho ochránci za podivných okolností zavražděni, se z dobyvatele stal dobývaný; pyšná historie Bulikova byla vymazána a zcenzurována, pokrok se zastavil a z někdejší prosperující metropole se stala jen další koloniální výspa nové světové geopolitické mocnosti. Do tohoto zatuchlého, zpátečnického města přichází Shara Thivaniová.  Oficiálně je tato tichá a nenápadná žena jen další obyčejnou diplomatkou, která do Bulikova přijela hájit zájmy utlačovatelů. Neoficiálně je Shara jednou z nejlepších agentek ve své zemi a jejím úkolem je vyšetřit brutální vraždu zdánlivě neškodného historika. Jak se Shara noří do tajemství neustále se fyzicky i politicky měnícího města, začíná tušit, že bytosti, které kdysi Bulikov ochraňovaly, nemusejí být tak mrtvé, jak se zdá.

Ze recenzní výtisk moc děkuji serveru cbdb.cz a Nakladateltví Host.

Žádné komentáře:

Okomentovat