pátek 23. září 2016

Recenze - 222 tajemných míst do kapsy (Petr Dvořáček)

Máte rádi tajemno? Já tedy ano. Stejně jako různé záhady, tajná společenství a duchařské příběhy. Přestože se potom bojím asi jako čtyřleté dítě, když mu řeknete, že ho v noci sežere bubák, když nechá končetiny trčet ven z postele, a očekávám, že na mě z každého rohu vybafne oběšenec nebo aspoň někdo s nastartovanou motorovkou v ruce.
Proto jsem byla štěstím bez sebe, když jsem při jedné z mnoha návštěv Levných knih našla v regálu tuhle knížečku. 222 tajemných míst do kapsy, navíc všechna v České republice, to musí být naprostá paráda! No, tak se na to podívejme.
Co se týká samotného textu, tak ani tam nečekejte nějakou zvláštní invenci. Autoři velmi strohým, nezajímavým a často zmateným způsobem předkládají holá fakta, většinou ale pouhé domněnky, které snad vydávají za místní legendy. 

Formát knížky je něco mezi A5 a A6, takže to není žádný obr. Jednotlivá "tajemná místa" jsou seřazena abecedně podle měst, ve kterých se nachází. Na každé straně jsou pak dvě města, každé obohacené o fotografie. Nečekejte ale žádné fotky jako od profíka. Pokud je totiž řeč například o korouhvičce na věži, uvidíte na nudné fotce šedou korouhvičku na šedé věži, to vše na šedém pozadí.

úterý 20. září 2016

Knižní novinky září 2016 - 37. týden

Tak, a je to tu. Nebudu chodit kolem horké kaše a hned začnu s dalšími knižními novinkami.


Když na policii zaznamenají hlášení o nálezu mrtvé ženy, zareagují detektivové Holger Munch a Mia Krügervá velmi rychle. Viděli a zažili už hodně, ale to, co na místě nálezu uvidí, opravdu nečekali. Tělo je uměle naaranžováno v obřím sovím hnízdě. A stop, které by mohly vyšetřovatele zmást, je velice málo. Až do okamžiku, kdy detektivové obdrží zvláštní nahrávku, která neodhaluje jen pozadí onoho zločinu, ale v pozadí se mihne i zvláštní stín. Stín, který až podezřele vypadá jako obrovská Sova. Je to snad samotný vrah?


Vítejte ve světě, kde vám vyprávění příběhů může zachránit život. V zemi, které vládne krutý kalif Chálid, každé ráno znamená obrovskou bolest a ztrátu jedné rodiny. Každé ráno totiž umírá jedna dívka, kterou si sám Chálid vzal za ženu. Až odvážná Šeherezáda se rozhodne, že ukončí tohle jeho běsnění. Jenomže postupně zjišťuje, že kalif není takové monstrum. Je to jen chlapec s velmi utrápeným srdcem. Že vám to až příliš připomíná Tisíc a jednu noc? Nový fantasy román Pomsta a rozbřesk se se jimi skutečně inspiroval.

Po Rudé královně přichází Křišťálový meč! Mare už před časem zjistila, že má schopnosti, které by se svojí rudou krví mít neměla. A právě za to jí hrozí stále větší nebezpečí. Její přítel Maven ji zradil a teď ji pronásleduje, zatímco ona sama se snaží najít další takové, jako je ona sama, aby se postavili utlačovatelům. Ale podaří se jí to dřív, než ji nepřátelé najdou?
Hlavní hrdina knihy Jak jsem stopoval letadlo má všechno, po čem muži touží. Je mladý, úspěšný, pohledný. Jenomže najednou, naprosto nečekaně, se mu život obrátí naruby. Obchody nejdou, rozpadá se mu manželství. A tak se rozhodne pro radikální změnu. Cesta kolem světa už tu byla. I stopem. Ale zkoušeli jste někdy stopovat letadlo? Nebo limuzínu? Zkuste to, a možná zažijete nejednou dobrodružství. A třeba se vám díky tomu změní celý život.


Když je v ulicích Londýna brutálně zavražděna mladá dívka, rozhodne se Charlie Tuesday, jinak taky Lovec zločinců, vypátrat vraha. Sice trošku neochotně, ale jak se ukáže, je možná jediný, komu se to může podařit. Kromě vraha městem obchází i smrt v podobě moru. A jak to tak vypadá, obě události mají mnoho společného. Možná je původcem obojího jedna osoba. A tu musí Charlie vypátrat dřív, než zničí celé město.

Zanedlouho se budeme moct podívat na první díl nového pořad Jeremyho Clarksona a jeho dvou kolegů. Čekání si můžete zkrátit jeho novou knihou Svět podle Clarksona.Co takhle trochu romantiky? Svojí dávky něžností se jistě dočkáte například v knihách Skrytá láska a Hříšníci.


Na Jak jsem stopoval letadlo bych ráda napsala recenzi, tak doufám, že to opravdu vyjde a recenzní výtisk dorazí :-)

Více novinek najdete jako vždy na ČBDB.cz.